Umowy na marszałkowskie granty podpisane
Fundacja Wyjść z Cienia z Bydgoszczy i Stowarzyszenie Aktywnych Społecznie z Więcborka znalazły się w grupie 6 organizacji pozarządowych działających w sferze społecznej, które otrzymały granty w ramach marszałkowskiego pakietu antykryzysowego finansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. Stowarzyszenie z Wiecborka dzięki tym środkom zrealizuje projekt Aktywny Senior. Dla dwunastu uczestników przeprowadzone zostaną warsztaty animacyjne, kulinarne z elementami zdrowego żywienia, wyjazdy kulturalno-edukacyjne, aqua aerobic. Przewidziano również wsparcie psychologa i poradnictwo rodzinne. Każde działania skierowane do tej grupy odbiorców są istotne – mówi Izabela Szmaglińska wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia. Seniorzy odczuwają ogromną potrzebę bycia wśród ludzi. Ale nasze działania są skierowane też na otoczenie. Bo jeśli senior będzie mniej depresyjny, to i rodzina skorzysta na jego lepszym samopoczuciu. Covid sprawił, że seniorzy zapadli się w sobie, nie mogli, wychodzić, byli odizolowani od świata. Cieszymy się, że marszałek zobaczył potrzebę działań adresowanych do tej grupy. Ważne jest także wzmocnienie organizacji pozarządowych, które zostały mocno dotknięte przez Covid. W Więcborku opiekujemy się 70 osobami i jest ich coraz więcej. Wzrasta zainteresowanie tego typu warsztatami. Pandemia zostawiła także ślad w psychice młodych ludzi. Zawsze idziemy razem to projekt Fundacji Wyjść z Cienia adresowany do młodzieży w wieku 14 – 19 lat, objętych wsparciem ośrodka pomocy społecznej, pieczy zastępczej rodzinnej i/lub instytucjonalnej, zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Jego celem jest pokazanie uczestnikom jak ważne jest posiadanie pasji, marzeń i dążenie do wyznaczonego celu, przełamywanie barier, radzenie sobie z problemami i trudnościach związanymi z wiekiem dojrzewania. Przewidziano 10 tematycznych warsztatów grupowych, których tematem przewodnim będzie film – „Zadra”, przedstawiający historię nastoletniej dziewczyny z blokowiska. Młodzi ludzie poznają różne formy aktywizacji społecznej tj. fotografię, videoprezentację, choreoterapię, literaturoterapię, muzykoterapię. Realizacja projektu „Zawsze idziemy razem” jest bardzo ważna dla młodych ludzi, którzy „zamknięci” w swoich domach w czasie pandemii COVID 19, mają dziś problem z powrotem do realnego świata, życia w grupie rówieśników. Bohaterka filmu, który jest bazą do projektu, dziewczyna „z blokowiska”, dzięki swojej pracy, zaangażowaniu, wytrwałości w dążeniu do celu, trafia na wielką scenę, osiąga sukces i spełnia swoje marzenia – opowiada Agnieszka Gaura prezes Fundacji. Warsztaty w ramach naszego projektu mają za zadanie pokazanie młodzieży jak ważne jest posiadanie pasji, marzeń i dążenie do wyznaczonego celu, przełamywanie barier, radzenie sobie z problemami.
Pozostałe organizacje, które otrzymały granty to: Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Autyzmem w Toruniu, Spółdzielnia Socjalna WIGOR, Instytut Rozwoju i Inicjatyw Społecznych, Fundacja Aktywizacji i Integracji.
Finalizujemy program, który uruchomiliśmy w czasie pandemii Covid-19. Organizacje pozarządowe włączyły się wówczas w pomoc osobom szczególnie potrzebującym wsparcia w tych trudnych czasach – niepełnosprawnym, starszym, chorym – i środowiskom w trudnej sytuacji. Niosły pomoc psychologiczną, organizowały zbiórki i dostarczanie żywności. Pięćdziesięciu instytucjom trzeciego sektora już przekazaliśmy granty w wysokości do 100 tys. złotych na przeprowadzenie tego typu projektów, dziś mamy sześć umów, a trzynaście kolejnych podpiszemy w najbliższym czasie. Łączna wartość grantów wynosi 7 milionów złotych – powiedział dziennikarzom przed ceremonią przekazania umów marszałek Piotr Całbecki.
Program realizuje samorząd województwa w partnerstwie z toruńskim Ośrodkiem Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych Tłok, Europejskim Centrum Współpracy Młodzieży w Toruniu, Stowarzyszeniem na rzecz Rozwoju Kobiet Gineka w Bydgoszczy i Bydgoską Wyższą Szkołą Gospodarki. Projektami objęto już łącznie 1 200 osób.
Komentarze
Komentowanie zablokowane