Wołyńskie wołanie…pamięć i edukacja

młode kobiety porządkują grób na Ukrainie

Wołyńskie wołanie…pamięć i edukacja

Podczas minionych wakacji wolontariusze fundacji „Świetlik” byli na Ukrainie, gdzie sprzątali polskie cmentarze i mogiły w Maniewiczach, Holuzji i Lubieszowie. Oprócz działań porządkowych odbywały się również lekcje historii prowadzone przez wolontariuszy: uczniów, nauczycieli, księdza, przewodnika turystycznego oraz miejscową ludność. Lekcje pełne były emocji, które towarzyszyły porządkom mogił. Takie wspólne działania stanowią most w relacjach między narodami i są bardzo ważne dla działań fundacji. Pozwalają podkreślić wspólnotę i jednocześnie odrębność kulturową, co ułatwia solidarnie patrzeć w przyszłość, zrozumieć przeszłość, by więcej nie mogła się powtórzyć trudna historia napisana wojną. W projekcie wykonano działania porządkowe oraz inwentaryzacyjne w Lubieszowie (na cmentarzu). Spis nagrobków oraz dokumentacja fotograficzna zostanie przesłana do instytucji związanych z miejscami pamięci o dziedzictwie niematerialnym (m.in., Instytut POLONIKA, IPN, Konsulat Polski w Łucku).
Podczas prac oraz pobytu
na Ukrainie przedstawiciele fundacji otrzymali duże wsparcia od miejscowej ludności, wiele wyrazów życzliwości oraz sympatii. W pamięci wolontariuszy pozostaną proste gesty lokalnej społeczności np. przyniesione na cmentarz upieczone rogaliki jako posiłek podczas pracy.

W ramach działań edukacyjnych na profilu Facebook fundacji „Świetlik” pod hasłem #eduświetlik zamieszczone zostały materiały edukacyjne w postaci prezentacji interaktywnych. Pod hasłem #wołyńskiewołanie przedstawione są krótkie relacje z działań projektowych.
Kontynuowana jest też współpraca z partnerami projektu:
Sobotnio-Niedziela 
Szkoła Polska w Lubieszowie i p. Julią Harytoniuk – nauczycielką, która porywa młodzież do wspólnych działań wolontariackich, Stowarzyszeniem Kultury Polskiej imienia Ewy Felińskiej  w Lubieszowie, księdzem proboszczem parafii Przemienienia Pańskiego Andrzej Kwiczala w Maniewiczach – „dobrym duchem” działań projektowych.
Fundacja poszukuje również osoby, która mogłaby przeszkolić wolontariuszy w zakresie działań konserwatorskich przy kolejnym projekcie (lub zechciałaby uczestniczyć w w działaniach projektowych bądź we wsparciu podczas opracowywania projektu) .

Projekt Fundacji „Świetlik” jest realizowany ze wsparciem Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą – Polonika.

/ Aktualności

Komentarze

Komentowanie zablokowane