Kolejne pomysły czekają na realizację

Rysunek ludzików trzymających po jednym puzlu nad głową

Kolejne pomysły czekają na realizację

Od czerwca  podmioty ekonomii społecznej i przedsiębiorstwa społeczne mają możliwość uzyskania wsparcia na swoją działalność. Polega ono na zakupie przez OWES produktów i usług od PES, które zostaną wykorzystane przez różne podmioty na rzecz przeciwdziałania skutkom wystąpienia COVID-19. Dotyczy to m.in. zamówień produkowanych środków ochrony osobistej, usług cateringowych czy społecznych, a także organizacji i wynajmu  miejsc całodobowych z przeznaczeniem na pobyt w trakcie kwarantanny.

Działania KPOWES prowadzone są we współpracy i przy wsparciu Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej. „Obecnie mamy podpisane 4 umowy – wymienia Beata Przyborska – koordynatorka projektu- pierwsza  została podpisana z Zakładem Aktywności Zawodowej w Białych Błotach, który szyje kołdry, poduszki, pościele dla Ośrodka Opiekuńczego w Pruszczu. Z kolei Koło Gospodyń Wiejskich z Gminy Cekcyn zamierza szyć maseczki ochronne wielokrotnego użytku m.in. dla CIS-u w Bydgoszczy, dla Domu Pomocy Społecznej Senior w Rynarzewie i dla Warsztatu Terapii Zajęciowej w Sępólnie Krajeńskim. Z pomocy korzysta także Stowarzyszenie Bądź Aktywny z Kamienia Krajeńskiego, które specjalizuje się w przygotowywaniu posiłków i w usługach cateringowych. Do końca sierpnia będą przygotowywać drugie śniadania dla uczestników WTZ. Natomiast Spółdzielnia Socjalna Okolica w Bydgoszczy podpisała umowę na usługi transportu i zaopatrzenia. Będą dostarczać do WTZ, środowiskowych domów pomocy, domów dziennego pobytu, CIS-u, 6 domów pomocy społecznej i 3 Zakładów Aktywności Zawodowej środki ochrony osobistej w postaci maseczek jednorazowych i przyłbic”. Ale  wymienione usługi to nie wszystkie możliwości podmiotów. Istnieje zapotrzebowanie także na inne działania. Na terenie subregionu KPOWES, który obejmuje powiat bydgoski, miasto Bydgoszcz, powiat nakielski, sępoleński i tucholski jest sporo PES i PS działających w obszarze kultury, edukacji i sportu. Wakacje to także dobry moment, by rozwinąć pomysły i realizować różne formy animacji adresowane do dzieci i młodzieży z placówek opiekuńczo-wychowawczych, rodzinnych domów dziecka czy domów pomocy społecznej. Beata Przyborska tłumaczy – „To mogłoby być duże wsparcie dla rodziców, którzy w wyniku koronawirusa stracili pracę i nie mają środków na zorganizowanie swoim podopiecznym letniego wypoczynku, wyjazdu na obóz czy uczestniczenia w półkoloniach. Takich funduszy nie posiadają także ośrodki pomocy społecznej. I tu byłaby szansa na realną pomoc tym środowiskom i podmiotom ekonomii społecznej, które są gotowe do realizacji rozmaitych form rekreacji. Wymaga to jednak  złożenia zapotrzebowania przez zainteresowane instytucje do ROPS w Toruniu, który musi zaakceptować taką pomoc.” Ostateczną decyzje podejmuje jednak Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Przypominamy, że wszystkie przedsiębiorstwa społeczne oraz podmioty ekonomii społecznej, które chciałby skorzystać ze wsparcia prosimy o kontakt z doradcami KPOWES:

/ Aktualności

Komentarze

Komentowanie zablokowane