Specjaliści od pomocy dzieciom i troski o starszych

Zdjęcia specjalistki od pomocy dzieciom oraz jej pacjentki

Specjaliści od pomocy dzieciom i troski o starszych

Poprawną odpowiedź na pytanie o jedną z największych w naszym województwie spółdzielni socjalnych, znają pewnie tylko nieliczni mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego. Tymczasem jest ona niezwykle ciekawa. To Spółdzielnia Socjalna Progres z Tucholi, zatrudniająca obecnie ponad czterdzieści osób.

– Nasze początki były trudne. Spółdzielnia Socjalna jest szczególną formą prowadzenia działalności gospodarczej – wspomina Marcelina Różycka-Wolska, psycholog, terapeuta i jedna z założycielek spółdzielni Progres. – Wyzwaniem było już zebranie wymaganych minimum pięciu bezrobotnych osób do jej założenia. Udało nam się tego dokonać w 2012 roku. Do dzisiaj z tamtej grupy pozostały trzy osoby. Obecnie nasza spółdzielnia zatrudnia czterdzieści dwie osoby, a za nami już osiem lat działalności opartej na świadczeniu usług opiekuńczych dla dorosłych i usług terapeutycznych dla dzieci.

Dwie gałęzie działalności

– Spółdzielnia oferuje usługi w większości  na terenie powiatu tucholskiego, ale współpracuje również z powiatem świeckim i Gminą Koronowo, gdzie z roku na rok coraz więcej osób jest objętych pomocą terapeutyczną w ramach specjalistycznych usług opiekuńczych. Obecnie nasza działalność to dwie grupy usług. Pierwsza skierowana jest do osób starszych. Są to usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania podopiecznych oraz prowadzenie Domu Dziennego Pobytu na zlecenie Urzędu Miasta Tuchola, którego współpracę sobie bardzo cenimy – dodaje pani Marcelina. – Druga grupa usług to terapia dzieci z zaburzeniami w rozwoju. Do jej prowadzenia mamy cały zespół psychologów, pedagogów, logopedów, fizjoterapeutów.

– W ostatnich latach nieco zmieniło się zapotrzebowanie na poszczególne formy terapii dla dzieci. Był okres, gdy obserwowałyśmy spore zapotrzebowanie na terapię dzieci ze spektrum autyzmu. Duże zainteresowanie stanowiły w pewnym momencie terapie wspierające rozwój, kierowane do małych dzieci. Obecnie, niestety, da się zauważyć zwiększone zapotrzebowanie na terapie rodzinne oraz pomoc psychologiczną dla dzieci i młodzieży z zaburzeniami o podłożu lękowym i depresyjnym. Ważną częścią naszych usług w tej chwili są również zajęcia grupowe  dla dzieci, takie jak trening umiejętności społecznych czy socjoterapia. Mają one na celu poprawić zdolność dziecka do funkcjonowania w społeczeństwie. Myślę, że zmiany te są w pewnym stopniu związane z sposobem w jaki funkcjonuje świat i nasze społeczeństwo. Warto wspomnieć, że nadal cieszy się dużą popularnością Integracja Sensoryczna, trening słuchowy metodą Johansena, oraz Biofeedback. Ten ostatni, to oferta skierowana zarówno do dzieci, jak i dorosłych, chcących poprawić swoją koncentrację i zdolności uwagowe. Dorośli często korzystają z Biofeedbacku przeciwdziałając skutkom stresu. W naszych działaniach Biofeedback stanowi uzupełnienie terapii psychologicznej, pedagogicznej oraz logopedycznej, możliwe jest jednak korzystanie tylko z treningów i sesji Biofeedback. Oczywiście w dalszym ciągu jest także spore zapotrzebowanie na bardziej standardowe usługi jak pomoc pedagoga, logopedy czy fizjoterapeuty – opowiada pani psycholog. – Terapię rodzinną i socjoterapię oferujemy również w ramach realizowanych przez Spółdzielnię projektów, umożliwiających mieszkańcom Gminy Tuchola skorzystanie z zajęć bezpłatnie. W nieco mniejszym wymiarze zajmujemy się też prowadzeniem szkoleń dla terapeutów i rodziców.

– W tym roku zaplanowaliśmy także uruchomienie Turnusów Terapeutycznych dla dzieci. W jakim zakresie uda się zrealizować ten plan, to zależy w sporym stopniu od rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju, oraz obostrzeń z niej wynikających. Są to turnusy dla małych, 4-6 osobowych grup dzieci – zapowiada nasza rozmówczyni.

Nowa normalność

– Przed epidemią czas oczekiwania na wizytę terapeutyczną w naszych gabinetach wynosił do miesiąca. Jak będzie to wyglądało po wdrożeniu tej „nowej normalności” gospodarczej, dopiero się przekonamy. W pewnym zakresie pomimo ograniczeń epidemicznych nasza spółdzielnia działała nieprzerwanie – mówi Marcelina Różycka-Wolska. – Cały czas świadczyłyśmy bowiem usługi niezbędne dla życia, czyli opiekuńcze dla osób dorosłych w miejscu ich zamieszkania. Nie zaprzestałyśmy również świadczenia pomocy psychologicznej. W tym wypadku jednak wprowadziłyśmy formę telekonsultacji.

Po powrocie do świadczenia usług w naszych gabinetach należało zadbać o dochowanie wszelkich standardów sanitarnych. – W salach terapeutycznych dla dzieci stosujemy maseczki, przyłbice, zmieniamy odzież, w przerwach pomiędzy terapiami dezynfekujemy wszystkie pomieszczenia i przedmioty. Tam gdzie jest to możliwe, czyli np. w gabinetach takich jak psychologiczne, dbamy o zachowanie odpowiedniego dystansu – zapewnia terapeutka.

– Zachęcając do skorzystania z oferty naszej spółdzielni, chciałabym też wspomnieć, że to epidemiczne zamknięcie nas wszystkich w domach przyniosło również pozytywne skutki. Dzięki wyjątkowej kreatywności naszych pracowników, w czasie, gdy gabinety musiały być zamknięte, rozpoczęłyśmy pracę nad specjalnym poradnikiem dla rodziców. Znajdą się w nim praktyczne porady naszych specjalistów, dotyczące tego, jak pracować z dzieckiem, które wymaga określonego wsparcia. Udzielane będą przez wszystkich naszych specjalistów np. psychologa, logopedę, fizjoterapeutę. Oprócz drukowanej formy poradnika powstanie również powiązana z nim strona internetowa z szeregiem porad. Zapraszam zatem do Spółdzielni Socjalnej Progres w Tucholi – zachęca Marcelina Różycka-Wolska.

 

 

/ Aktualności

Komentarze

Komentowanie zablokowane