Blog

Kalkulator na monetach

Mikrorachunek już od stycznia 2020 roku.

Od 1 stycznia 2020 roku należne podatki dochodowe (PIT i CIT) oraz od towarów i usług (VAT) powinny być wpłacanie na indywidualny mikrorachunek podatkowy. Wszystkie obecne konta urzędów skarbowych będą działać tylko do końca tego roku.

Przelewy wykonane od 1 stycznia nie będą przyjmowane na obecne rachunki skarbówki. Natomiast podatki inne niż PIT, CIT, VAT, czyli np. od czynności cywilnoprawnych lub akcyzowy, w dalszym ciągu trzeba będzie płacić na konta bankowe urzędów skarbowych.

Z komunikatów Ministerstwa Finansów (MF) wynika, że mikrorachunek będzie wykorzystywany wyłącznie do wpłat podatków i identyfikacji podatników.

Zwroty nadpłat i podatków, wynikające np. z rozliczenia rocznego, będą realizowane na wskazany w urzędzie skarbowym rachunek podatnika lub przekazem pocztowym.

Numery mikrorachunków są tworzone przez resort i przydzielane każdemu przedsiębiorcy. Sam nie musi on niczego robić. Przyznany mu numer mikrorachunku można już sprawdzić na stronie MF. Z informacji resortu wynika, że można to zrobić w każdym czasie i z każdego miejsca, np. korzystając z telefonu czy tabletu. Utworzenie i prowadzenie mikrorachunku jest bezpłatne.

Osoby, które wykonują działalność nierejestrowaną, a także te, które w ogóle działalności gospodarczej nie prowadzą, ale płacą PIT od najmu prywatnego, muszą podać PESEL, aby móc sprawdzić przypisany im numer. Dotyczy to także osób, które nie są czynnymi podatnikami VAT.

/ Aktualności

Komentarze

Komentowanie zablokowane