Rejestr BDO – obowiązkiem dla niektórych przedsiębiorców.

Rejestr BDO – obowiązkiem dla niektórych przedsiębiorców.

Szanowni Państwo,

Nowelizacja ustawy o odpadach wprowadziła nowy obowiązek, zgodnie z którym podmioty wprowadzające na rynek m.in. produkty w opakowaniach muszą dokonać rejestracji do BDO. Uzyskany w wyniku tej rejestracji numer należy zamieścić na fakturze sprzedaży.

BDO to narzędzie, którego celem jest monitorowanie, czy nie dochodzi do nieprawidłowości w zakresie gospodarowania odpadami. Jego częścią jest rejestr BDO, czyli baza podmiotów wprowadzających na rynek produkty, produkty w opakowaniach oraz zajmujących się gospodarowaniem odpadami. Rejestr został uruchomiony 24 stycznia 2018 r., ale dopiero teraz znalazł się w centrum uwagi przedsiębiorców. Wszystko dlatego, że jest on systematycznie rozbudowywany o kolejne moduły. W najbliższym czasie, a dokładniej od 1 stycznia 2020 r., uruchomione zostaną moduły ewidencji i sprawozdawczości.
W rezultacie przedsiębiorcy, którzy zostaną wpisani do rejestru, od początku przyszłego roku będą mogli prowadzić elektronicznie ewidencję i sprawozdawczość odpadów. Ma to spowodować, że kontrole rynku gospodarki odpadami będą efektywniejsze niż dotychczas.
Od strony formalnej rejestr BDO został uruchomiony przez Ministerstwo Środowiska. Prowadzony będzie jednak przez marszałków województw.
Kto ma obowiązek rejestracji w BDO?

Obowiązek rejestracji w BDO nie jest uzależniony od wielkości firmy, ale zakresu jej działania. Nawet jednoosobowe działalności gospodarcze, które:
– wytwarzają odpady i prowadzą ich ewidencję,
– wprowadzają na terytorium kraju produkty w opakowaniach, opony, oleje smarowe, pojazdy, baterie lub akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny,
– produkują, importują lub kupują od unijnych firm opakowania

Zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z Państwa biurem rachunkowym w celu ustalenia czy Państwa podmiot jest zobowiązany do rejestracji w BDO.

Poniżej przydatne linki:

Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-bdo-a-obowiazek-rejestracji-podmiotow-do-konca-roku

/ Aktualności

Komentarze

Komentowanie zablokowane