Blog

Panel szesnastego forum gospodarczego w Toruniu

„Kierunek nowoczesność. Przedsiębiorczość społeczna.”

W dniu 19.03.2019 roku odbył się w ramach Międzynarodowego Forum Gospodarczego– Welconomy Forum in Toruń panel dyskusyjny „Kierunek nowoczesność. Przedsiębiorczość społeczna.” W ramach dyskusji zaprezentowano  ciekawe rozwiązania zaproponowane przez podmioty ekonomii społecznej:

  1. Flexstrip Sp. z o.o. – wynajem pojazdów elektrycznych;

  Przedsiębiorstwo społeczne działające w szeroko pojętej branży eletromobilnej. Przygodę z pojazdami o napędach wykorzystujących energię elektryczną firma rozpoczynała od świadczenia usług dostaw jedzenia rowerami hybrydowymi dla branży gastronomicznej. Obecnie aktywność Flexstrip obejmuje działalność:

  • handlową rowerami hybrydowymi oraz lekkimi pojazdami trójkołowymi o napędzie elektrycznym,
  • usługową z zakresu dostaw jedzenia w systemie door to door, wynajmu abonamentowego pojazdów elektrycznych oraz wdrażania kompleksowych systemów carsharingowych w transporcie miejskim (stacje ładowania + pojazdy + aplikacje).
  1. Fundacja Projekt ARCHE – czarter houseboata na Wielkich Jeziorach Mazurskich;

  Powstała w 2014 roku. Od 2018 roku rozpoczęła działalność gospodarczą oraz stała się przedsiębiorstwem społecznym. Zatrudnia m.in. osoby zagrożone wykluczeniem społecznym ze względu na niepełnosprawność lub niekorzystną sytuację na rynku pracy (osoby bezrobotne). W ramach działalności nieodpłatnej Fundacja świadczy usługi społeczne na terenie województwa warmińsko-mazurskiego w ramach realizowanych projektów, głównie z Europejskiego Funduszu Społecznego. Działalność gospodarcza polega przede wszystkich na czarterze houseboata – pływającego domku w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Osiągnięty w ten sposób dochód przeznaczany jest m.in. na wsparcie osób ze stwardnieniem rozsianym oraz zatrudnienie osób pozostających bez pracy.

  1. Spółdzielnia Socjalna De Palma – ekologiczna i biodegradowalna odzież sportowa;

  Przedsiębiorstwo społeczne, działające w sferze recyklingu i ekologicznego przetwórstwa materiałów w produkty odzieżowe. Misją przedsiębiorstwa jest ochrona środowiska naturalnego po przez ograniczenie zużycia surowców naturalnych oraz zmniejszenie ilości odpadów przetworzonych dzięki ponownemu ich wykorzystaniu.

  Wynikiem takiego działania jest linia odzieży tworzona z materiałów pozyskanych z recyklingu, np. przetwarzanie butelek PET w materiał rPET (z ang: recycled PET), m.in. do produkcji płaszczy, kurtek oraz pianek. Mając na uwadze coraz większą proekologiczną świadomość konsumentów, po produkty De Palmy sięgną nie tylko osoby chcące dołożyć swoją „cegiełkę” do założeń ekologicznego powstawania rzeczy, ale także zainteresowani modnym designem oraz przemyślanymi koncepcjami.

  1. Fundacja Leżę i Pracuję – agencja marketingowa zatrudniająca osoby sparaliżowane.

  Leżę i Pracuję to pierwsza agencja marketingowa, która powstała po to, by dać pracę osobom z niepełnosprawnością ruchową. Twórcom agencji towarzyszy przekonanie, że to praca ma potencjał do zmiany życia osoby niepełnosprawnej na lepsze, wzbogacając jej życie o nowe doświadczenia, umiejętności, relacje czy cele. Agencja świadczy usługi w zakresie tworzenia stron internetowych, projektów graficznych, copywritingu, mediów społecznościowych czy CSR-u. Ważnym obszarem działalności jest także tworzenie innowacyjnych narzędzi dla pracodawców chcących zatrudnić osoby niepełnosprawne a także PR własny i kampanie społeczne budujące świadomość na temat problemów społecznych.

/ Aktualności

Komentarze

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź